Купівля нелегально вирубаного лісу цікавить все менше покупців. Сьогодні багато хто не хоче мати справу з тіньовими схемами. Окрім того, що покупець ризикує отримати проблеми з законом, він не захищений від шахрайства з боку недобросовісного постачальника. Тому запуск публічних торгів деревиною через систему ProZorro.Sale визвав велику цікавість. 

Торгівля деревиною по-новому

Пілотний проект з запуску публічних аукціонів по торгівлі деревиною був запущений у 2020 році. Уряд зобов’язав постачальників лісу частину своєї продукцію продавати через відкриті торги, які проводяться на акредитованих майданчиках системи Прозорро. Однією з таких є Українська енергетична біржа, яка по праву вважається лідером серед бірж України.

На публічні аукціони підприємства повинні виставляти деревину, якщо її обсяг перевищує 150 кубометрів або вартість – 200 тис. грн. Але деякі виключення:

  • деревина на потреби національної оборони;
  • деревина на потреби ЗСУ;
  • купівля приватними особами;
  • деревина, яка купується під час стихійного лиха чи надзвичайного стану.

С запуском торгівлі через публічні аукціони ринок деревини має стати більш відкритим, завдяки тому, що інформація про угоди та учасників торгів є публічною. Експерти зазначають, що це перший, але дуже важливий крок по виводу торгівля лісом із тіні.

Особливості проведення публічних аукціонів

На перших порах планується, що постачальники деревини будуть виставляти на публічні торги лише великі лоти, вартість яких перевищує 200 тис гривень, або об’єм яких більший за 150 кубометрів. Близько 25% від загального обсягу продукції лісгоспи будуть продавати через Прозорро, а іншу частину через звичайні аукціони. Однак Уряд готує ряд змін, згідно з якими постачальники деревини будуть всю свою продукцію продавати через бубличні аукціони. 

Сьогодні взяти участь у торгівлі деревиною на площадці УЕБ може кожен, будь то приватна особа, підприємець чи підприємство. Для цього потрібно зареєструватись, внести гарантійний внесок. Дали учасник може відстежувати лоти та робити цінові пропозиції в будь-який час.  Більш детальну інформацію по торгам та правилам їх проведення можна отримати за посиланням: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/tsina-na-krugli-lisomateriali-na-majdanchiku-tb-ueb/.